Genç Cazcılar

10. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali

5 yıl önce, 5 yıl sonrayı hayal etmiştik. İşte o gün geldi. Festivalin onuncu yılında, geçen dokuz yılın en beğendiğimiz, ayakta alkışladığımız, unutamadığımız grupları, müzisyenleri yeniden çağırmak istedik. Her zaman dedikleri gibi “diğer gruplar arasından seçmek zor” olsa da; yaşam çoğunlukla tercih etmek değil mi?

12 Mart 2012

Konser Öncesi: Gökçe Gürçay ile Beden Müziği

Beden perküsyonu olarak da bilinen Beden Müziği; ellerin, ayakların, gövdenin,ses tellerinin, kısaca bütün bedenin bir enstrüman olarak kullanıldığı bir dans-müzik biçimi. Müziğin ve hareketin tam ortasında yer alan beden müziği, muhtemelen insanlar enstrüman yapmaya başlamadan hemen önceki müzik yapma şekli…

“GEVENDE”nin ve “Ayşe Tütüncü Quartet”in davulcusu olarak tanıdığımız Gökçe Gürçay, uzun yıllar davul-tencere-tava-damacana çaldıktan sonra -2008’den beri – kendi bedeninin müzikal olanaklarını keşif sürecine girdi. “KeKeÇa” beden perküsyonu topluluğunun da bir üyesi olarak, 2. 3. ve 4. Uluslararası Beden Müziği Festivallerinde (San Francisco ve Sao Paulo’da) sahne aldı, atölyeler gerçekleştirdi. Dünyanın farklı beden müziği geleneklerinden ve birlikte doğaçlama şekillerinden etkilendi.

Bir bölümü seyirciyle interaktif olan gösteri, Eskişehir ACMF sahnesinde…

Açılış Gecesi Konseri: “123”

saat: 20:00

Festivalimizin Türkiye caz dünyasında saygın bir yer edinen genç profesyonellere yer verdiği açılış konserinin bu seneki grubu, 123.

Sadece caz değil, müziğin de herhangi bir kategorisi altına almakta zorlandığımız 123, hayranlarının sıkı desteği ile albümlerinin sayısını arttırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yılın başında “Aksel”, “Arve”, “Anja” adlarını verdikleri üçlemenin ikinci albümünü yayınlayan ve ardından başta İstanbul Caz Festivali, Efes Pilsen One Love ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’yla birlikte verdikleri konser olmak üzere birçok başarılı performansa imza atan 123, üçlemeyi bozarak 2012’de şimdinin ruhunu anlatan “Lara”yı yayınladı.

Festivalde yeni albümleri “Lara”yı da tanıtacak olan grup, bu nedenle albümdeki şarkıların tümünün sözlerini yazan solistleri Dilara Sakpınar üzerine yoğunlaşıyor.
Dilara dışındaki üyelerin, festivalimizin üçüncüsüne o yılların popüler grubu “Tamburada” ile katıldığı 123, o günden bugüne çok yol aldı. Grubu bilenler değil yeni tanıyacaklar için diyebiliriz ki; konserde şaşıracak, heyecanlanacak, belki tam anlamayacak ama çok eğleneceksiniz.

Dilara Sakpınar / vokal, lido, synth
Burak Irmak / rhodes, org
Feryin Kaya / bas, akustik gitar
Berke Can Özcan / davul
123theband.com

13 Mart Salı

“EVO Trio feat. Tamer Temel”

saat: 17:00

Evo Trio festivalimizin 6. yılında (2008) Bükreş, İstanbul, Akbank ve Kadıköy Caz Festivalleri ardından Eskişehir’e gelmişlerdi.

“Repertuarında caz standartları, özgün besteleri ve halk şarkılarına yer veren grup, evrensel bir kimliğe sahip olan caz müziğinin temel dinamiklerinden faydalanarak, kendi içinde bulunduğu kültürü, tanık olduğu yaşamları, hikayeleri ortaya koymayı amaçlıyor.” diyerek tanıtılan grup, caz, blues, country müziklerini özgür doğaçlama unsurlarıyla birleştirdikleri etkileyici bir konser vermişti. Grup üyeleri her caz müzisyeni gibi yıllar içinde birçok farklı proje ve grupla sahne aldıysa da Evo Trio projesi hiçbir zaman rafa kalkmadı.

Önder Focan, Şenol Küçükyıldırım, İmer Demirer gibi Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden aldıkları eğitimin kendilerine kazandırdıklarına karşın hiçbir enstrümanın tek başına solist rolü üstlenmediği üç kişilik bu müzikal sohbeti özleyenler ile ilk kez tanık olmak isteyenleri bekliyoruz.

Gruba konserlerinde, İstanbul’da sıkça beraber çaldıkları genç saksafoncu Tamer Temel eşlik edecek. Festivalimize daha önce iki kez konuk olan Tamer Temel’in 2010 yılında çıkardığı “Barcelona” adlı albüm, caz dünyamızda oldukça beğenilmişti.

Eylül Biçer / gitar
Volkan Topakoğlu / kontrbas
Onur Pekin / Davul
Konuk Sanatçı: Tamer Temel / tenor saksafon
facebook.com/evotrio
tamertemel.com

“Serhan Erkol Quartet feat. Engin Recepoğulları”

saat: 19:00

Serhan Erkol, 1. ACMF’e katıldığında halen İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisiydi. Adını üniversitelerinin prova salonu “A26”dan aldıkları grubuyla festivalin açılış konserini vermiş, modern cazın en önemli bestecilerin eserlerine yer verdikleri konser ayakta alkışlanmıştı.

Ertesi yıl (2004) çoğunlukla kendi bestelerininden oluşan Teneffüs adlı grubuyla festivale bir kez daha katılan genç saksafoncu, mezuniyeti ardından hocası Ricky Ford’un önerisiyle ABD New England Konservatuarı’nda yüksek lisans yaptı.

Türkiye’ye dönüşü ardından TRT Caz Orkestrası, Kolektif İstanbul gibi önemli gruplara davet edilen sanatçı halen çok sayıda caz projesinde yer almakta.

Geçtiğimiz yıl 9. ACMF’de Tamer Temel Quartet ile genç profesyoneller kategorisinde açılış konserinde de yer alan Serhan Erkol, bu kez kendi bestelerinden oluşan bir repertuvarla sahne alacak. Sadece İstanbul’da değil, Eskişehir’li hayranları için de ne kadar sahne alsa az.

Her biri genç kuşağın en önemli müzisyenlerinin yer aldığı dörtlüye konuk sanatçı olarak Engin Recepoğulları katılacak. İkinci festivale İzmir’den grubu Logos’la katılan genç saksafoncu, İstanbul’a yerleşme kararı ardından Kerem Görsev, Önder Focan, Sarp Maden gibi ustalarla çalışmaya başladı, önemli caz kayıtlarında yer aldı.

Serhan Erkol / alto saksafon
Eylül Biçer / gitar
Volkan Topakoğlu / kontrbas
Ediz Hafızoğlu / davul
Konuk Sanatçı: Engin Recepoğulları / tenor saksafon
myspace.com/serhanerkol
myspace.com/enginjazz

FundoLatino

saat: 21:00

4. ACMF’ye İstanbul Quintet grubuyla katılan Funda Sezer, festivale o güne kadar katılan ilk latin caz topluluğunun solistliğini üstlenmekte.

Festival tarihinin en etkileyici konserlerinden birini veren grubun başarısında; ekipteki gitaristlerin ustalıkları yanında, genç vokalistin sahne hakimiyetinin de etkisi büyüktü.

Caz dünyasında ilerleyen yıllarda giderek yükselen Funda Sezer, 2007 yılında Umbria Caz Festival’i kapsamında düzenlenen Berklee School of Music Jazz Clinics’e de katıldı. 2008’de düzenlenen Nardis Vokal Yarışmasında dereceye giren sanatçı, Donovan Mixon, Randy Esen, Olcay Kaylan ile de çalışmıştır.

Festivalimizde yine latin dünyasından Bossanova, Choro ve Samba tarzının önde gelen bestecilerinin parçalarını muhteşem müzisyenlerden oluşan grubu ‘FundoLatino’ ile seslendirecek olan Funda Sezer’i bir kez daha ağırlamaktan oldukça keyifliyiz.

Funda Sezer / vokal
Gücüm Sezer / gitar
Serhan Erkol / alto saksafon
Volkan Topakoğlu / kontrbas
fundasezer.weebly.com/

14 Mart Çarşamba

On Your Horizon

saat:18:00

Uluslararası Caz Festivallerinde kategori dışı müziklere – özellikle rock – sıkça yer verilir. Geleneksel caz izleyicilerinin yadırgadığı, şiddetle eleştirdiği bu duruma karşın; organizatörler caz konserleri yapmak için geniş katılımın olduğu rock konserlerinin bilet gelirlerine ihtiyaç duyduklarını söyleyerek kendilerini savunurlar.

Festival tarihimizde programa dahil edilen tek rock grubu, 9. festivale katılan Eskişehirli grup “On Your Horizon”sa sadece gişe için değil, özellikle cazın dokusunu rock sounduyla başarılı bir şekilde buluşturduğu için yeniden sahnemizde.

2009 yılında tek kişilik bir proje olarak Eskişehir’de temelleri atılan ve 2010 yılı mart ayında grup formuna kavuşan OYH’nin yaşam alanı doğrudan sahneler…. Grubun müziği post-rock ekseninde deneysel ögelerle işlenmiş farklı bir tavırla sunulmakta.

2010 şubatında yayınlanan “Home” adlı DIY albümünü yurtiçinde ve yurtdışında pek çok dinleyicisine ücretsiz olarak ulaştıran On Your Horizon, son olarak 15. Roxy Müzik Günleri’nde üçüncülük ödülü aldı.

Rammy Roo / gitar
Tuğrul Gültepe / elektrik bas
Gülşah Erol / çello
Ender Akgün / davul
Alp Çoksoyluer / the sound
myspace.com/onyourhorizontr

Onur Aymergen Quartet

saat: 21.00

Ankara’dan hep iyi müzisyenler çıkmış. Tuna Ötenel, Sibel Köse, Yahya Dai gibi cazcılar Türkiye’nin müzik tarihindeki yerlerini şimdiden aldılar.

Festivalimize başkentten katılan genç caz müzisyenlerin verdikleri konserler,her zaman muhteşem olmuştur. Bu müzisyenler arasında ilk festivale “F-Inity”, 7. festivale ise kendi grubu “MCNKY” ile katılan Onur Aymergen’ın yeri ise apayrıdır.

Nardis Caz Kulüp tarafından düzenlenen gitarist yarışmasında aldığı üçüncülükle İstanbul’da da tanınan sanatçı, beste yapmaya ağırlık veren ender caz müzisyenlerinden.

Onur Aymergen festivale katılacak yeni dörtlüsünü 2010 yılında kurdu. Ankara’nın seslerini, ruh halini ve cazın ana öğesi doğaçlamayı ön planda tutmayı amaçlayan proje; Avrupa ve modern caz ögelerini kendince işleyerek içselleştirmesiyle dikkat çekiyor. Estetik sınırlamalar, sanatsal çerçeveler ve etiketlerin dar anlamlarından taşan yoğun enerjisiyle 14. Ankara Caz Festivali kapsamında dinleyiciden iyi yorumlar alan grup, albüm için çalışmalarına devam ediyor.

Onur Aymergen / gitar
Onur Yüce / saksafon
Orhan Deniz / bas
Akın Bağcıoğlu / davul
myspace.com/onuraymergen

15 Mart Perşembe

Merih Aşkın Trio

saat: 18.00

Festivalimiz geçen 10 yıl içerisinde Anadolu kültüründen etkilenen olağanüstü müzisyenler ağırladı.

Ninniler, türküler, deyişler aracılığıyla Anadolu müziğinin zengin melodik yapısı ve makamsal özelliğinin, caz müziğinin armonik yapısıyla ve doğaçlama özelliğiyle birlikte sergileyen bu yaratıcı sanatçılar kendimize başka açılardan bakma fırsatı da sağladı.

Bu müzisyenler arasında Eskişehir’deki öğrenimi ardından İstanbul’a taşınan ve aralarında Erkan Oğur, Ayşe Tütüncü, Derya Türkan gibi ustaların da bulunduğu müzisyenlerle uzun süre demlenen Merih Taşkın’ı yeniden ağırlıyoruz.

Albüm çalışması devam eden sanatçıya kontrbasta Baran Say ile 6. festivalimize grubu “İnce Quartet” ile İzmir’den katılan davul sanatçısı Olgun Acar eşlik ediyor.

Merih Aşkın / perdesiz Gitar, kopuz, vokal
Baran Say / kontrbas
Olgun Acar: / davul
myspace.com/merihaskin

Küğ Jazz

saat:21:00

Caz müziğinin rock, pop, elektronik, ve etnik müziklerle etkileşimlerine karşın; klasik müzikle olan nefret ve sevgiyi birleştiren derin aşkı müzik dünyasına çok değerli albümler kazandırmıştır.

Bu eserlerin belki de en güzeli 5. festivalimizde Eskişehirli grup Küğ Jazz tarafından çalınan Claude Bolling’in “Suite For Flute And Jazz Piano” adlı yapıtıdır.

5 yıl önceki katalogda “Grup, Claude Bolling’in “Suite For Flute And Jazz Piano” yapıtını seslendirecek. Eser, barok müzik ile çağdaş müzik arasındaki serüveninin caz deyişiyle anlatıldığı, notalar arasındaki kontrastların emprovizasyonlarla renklendiği ve değişik stillerin birbirlerini tamamladığı bir kompozisyon olarak tanımlanabilir. Çoğu klasik müzik eğitimi almış grup üyeleri, kendi içlerindeki caz renklerini kolaylıkla izleyiciye aktarabilecekleri bu eserle hem klasik müzik, hem de tutkulu caz dinleyicilerine oldukça keyifli bir zaman dilimi sunacaklardır.” demiştik Küğ Jazz’ı tanıtırken. 5 yıl sonra yine aynısını söylüyoruz.

Emin Germen / flüt
Arman Artaç / piyano
Orhan Mert Keser / kontrabas
Emre Tüfekçioğlu / davul

16 Mart Cuma

IDA TERRA

saat: 18:00

Şinasi Celayiroğlu ve Koray Ergünay tarafından kendi müziklerini seslendirmek için kurulan ve 1998 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren grup, muhteşem virtüözlükleri nedeniyle iki yıl üst üste festivalimize davet edilen tek grup olma özeliliğine de sahip.

2 . ve 3. ACMF’de Trio Topia ismiyle katılan ikili, farklı projelerde de yer alarak Eskişehir’e ilerleyen yıllarda gelmişlerdi. Grup bu kez festivalde 2004’ten beri birlikte olan son ve en olgun kadrosu ile sahne alacak.

Festivalimizin yanı sıra İstanbul ve Ankara Caz Festivalinde de çalmış olan Ankaralı grup, kompozisyonlarında caz ve modern müzik tavırlarını sürprizli bir şekilde harmanlayarak özgün bestelerini modal ve serbest doğaçlamaları bolca kullanılarak renklendirilmekte.

Grup elemanlarının ruhsal birlikteliği ve seyirci ile kurdukları iletişim oldukça etkileyici. Cazda biraz gösterişi sevenlerin kaçırmaması gereken bir konser olacak, uyarırız.

Burak Yücesoy / tenor saksafon, flüt
Şinasi Celayiroğlu / elektrik ve akustik gitar
Koray Ergünay / elektrik bas
Can Dekak / davul

Erdinç Aktuğ Project

saat:21:00:

Ankara caz derneğinin koordinatörleri arasında yer alan Erdinç Aktuğ, ilk kez geçen yıl müzisyen kimliği ile festivalinize katılmış, grup üyelerinin etkileyici performanslarına Meltem Ege’nin unutulmaz sesinin eklenmesiyle unutulmaz bir konser vermişlerdi.

Son iki Ankara Caz Festivali’nde de yer alan grup makamsal melodilerle caz temalarını kaynaştırmakta. Özgün besteler yanında Nardis Jazz Club’da almış olduğu derece ardından Finlandiya ve Litvanya’da vokal caz dalında birincilikler alan Meltem Ege’nin seslendireceği klasik caz parçalardan oluşan repertuvarları ile müzikseverler için yine unutulmaz bir akşam olacak.

Meltem Ege / vokal
Nejdi Şimşek / piyano
Volkan İldinç / saksafon
Gökhan Över / kontrbas
Erdinç Aktuğ / davul
myspace.com/erdincaktug

17 Mart Cumartesi:

Rocky Swing Project

saat: 17:00

2002 Eylül ayında “Rocky 4” adı altında güzel arkadaşlarla iyi müzik yapma amacıyla yola çıkan, yaş aralığı 17-30 arası değişen müzisyenlerden oluşan bu grup, ticari bir girişimde bulunmadan, üniversite festivallerinde ve bazı özel konserlerde sahneye çıkmış, “Rocky Swing Project” ismini kullanarak da 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali’nde yer almıştı.

Swing cazın izleyenleri dans ettiren atmosferini rock, blues, latin ve flamenko öğeleriyle ustalıkla birleştiren grup, Big Bad Voodoo Daddy, Royal Crown Revue, Squirrel Nut Zippers ve Cherry Poppin’ Daddies grupların parçalarını coverlamakta. Konserde, kısa süre sonra albüm olarak yayınlanacak kendi parçalarına da yer verecekler.

Aslında bir kulüp ortamında dinlenmesi gereken bu konser, festivalin onuncu yılında belki salondaki izleyicileri tümünü ayağa kaldıracak tek konser olacak. "Eğlenceye hazırlanın.”

Onur Koyuncu / gitar, vokal
Koray Kaan Özdemir / soprano, tenor saksafon
Can Kushan / trompet, flügelhorn
Aykut Hakverdi / elektrik bas
Can Gökdal / davul

Jehan Barbur

saat: 21:00

“İsmimim bana verdiği bir özerklikle başlamış olabilirim hayata. Yani, söylendiğinde en az bir kez daha yinelenme ihtiyacı duyan “j”li, az bulunur bir isim. İlk sığındığım yer: Jehan. Kökte bir melezlik var elbet; herkeste olduğu kadar…” diyor Jehan Barbur kendisi için.

Yıllardır müzik dünyasında Ezginin Günlüğü’nden Zuhal Olcay’a, Feridun Düzağaç’tan Gürol Ağırbaş’a kadar çok değerli isimlere sesi, sözleri, ya da besteleriyle destek olmuş sanatçının; tüm şarkıların söz ve müziği kendisine ait olan “Uyan” (2009) ve “Hayat” (2010) adında iki albümü bulunuyor.

Hikaye güdümlü ve masalsı şarkıları ile, çağdaş kadın ozan geleneğini günümüzde de sürdürmeye gayret eden Jehan Barbur’u onuncu yılımızda festivalimizin kapanış konserinde ağırlamaktan gurur duyuyoruz.

Bu konser öncelikle kendimize bir hediye olsun…

Diğer Etkinlikler:

AÇILIŞ PARTİSİ
12 Mart Pazartesi / saat: 23:00 / Los Amigos

Festival ateşi konser sonrası sürmez, bir gelenek olarak kampüsün dışında da devam eder. Bu sene de Los Amigos’tayız. Eğlenmek, sohbet etmek ve dostlarla buluşmak için. En sevdiğiniz caz albümünü yanınızda getirin DJ’yi biraz rahatsız edin…

ATÖLYE: “Onur Aymergen’le Caz Müziği’ne Giriş”
14 Mart Çarşamba / saat: 12:15 / Sinema Anadolu

Ödüllü gitar sanatçısı Onur Aymergen eğitimci kimliğiyle de festivalimizde. Kitap çalışması da devam eden sanatçının cazı anlamaya çalışan müzikseverlere giriş niteliğinde olacak atölye çalışması kaçmaz. Çalışma boyunca çeşitli ücretsiz materyallerin de dağıtılacağı atölyeye enstrümanınızla gelmenizi öneririz.

SÖYLEŞİ: “10 Yıl Önce, 5 Yıl Sonra”
16 Mart Cuma/ saat: 12:15 / Sinema Anadolu

Onuncu yılımızda, geçen dokuz yılın anılarını; eski kulüp başkanları, festival yöneticileri ve izleyicilerimizle birlikte yeniden hatırlıyoruz. İlk festivalden bugüne konser kayıtları, yayınlanmamış röportajlar, unutulmuş fotoğraflar ve unutamadığımız anıları gün yüzüne çıkarıyoruz. Tüm Amatör Caz Müzisyenleri Festivali sevdalılarını bekliyoruz…

SERGİ: “Fotoğraflarla 9 Yıl”
12-17 Mart 2012/ Tüm Gün / Sinema Anadolu

Her festival için çekilen amatör ve profesyonel çekimler, konser görüntüleri ve sahne arkaları yıllar süren ANFO ve Caz kulübü kardeşliği ile festival boyunca Sinema Anadolu Fuayesi’nde. Belki siz de oradaydınız…